Skoč na obsah Skoč na menu

Turistika v okolí chaty

 

Hrebeňovka Malej Fatry

Je úžasným a neodpustiteľným zážitkom pri Vašej návšteve Vrátnej doliny. Najkrajšia a najprístupnejšia časť vedie od stanice kabínkovej lanovky na Snilovskom sedle (1524m) na Chleb (1645m), ďalej na Hromové (1636 m), Steny, Poludňový Grúň (1460m) do Stohového sedla (1230m). Odtiaľ pokračuje na výrazný vrchol Stohu (1607m) a cez sedlo Medziholie (1185m) na najkrajší vrchol Veľký Rozsutec (1609m). Hrebeň klesá do sedla Medzirozsutce (1225m). Odtiaľto je potom krásny zostup Hornými a Dolnými dierami až ku parkovisku v Štefanovej. Z Poludňového Grúňa sa dá zostúpiť chodníkom (dole úbočím) priamo ku Chate na Grúni.

 

Jánošíkove diery

Jánošíkove diery alebo len Diery je sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Sú súčasťou krajinnej oblasti Veľkého Rozsutca, ktorý je národnou prírodnou rezerváciou a tvoria ich tri ucelené časti: Dolné, Horné a Nové diery. Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval. V Dolných dierach je vybudovaný náučný chodník. Horné diery sú v zimnom období uzatvorené. Jánošíkove diery sú prístupné atraktívnymi značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami. Tú najkrajšia časť však tvoria Horné diery s najväčším počtom vodopádov a rebríkov, ktoré Vás dovedú až do sedla Medzirozsutce. Zo sedla môžete vystúpiť na Malý a Veľký Rozsutec. V Jánošíkových dierach sa nachádza spolu až dvadsať prekrásnych vodopádov. Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

 

Zimné športy

Pri chate sa nachádzajú dva lyžiarske vleky so svahmi s technickým zasnežovaním, vhodné pre začiatočníkov aj pre náročných lyžiarov.