Skoč na obsah Skoč na menu

Rady na hory

 

Rady na hory

Bezpečnosť na horách

Úrazy a nešťastia sa nemusia stávať len ostatným. Urobme teda radšej všetko pre to, aby sme znížili riziká, ktoré nám pri pobyte na horách hrozia. Treba si uvedomiť, že zbytočným riskovaním môžeme ohroziť okrem seba aj okolie či tých, ktorí nám v prípade nehody prídu na pomoc.

Ponúkame vám niekoľko odporúčaní:

Pred cestou si uzavrite komplexné zdravotné poistenie, ktoré sa okrem iného vzťahuje aj na turistiku a lyžovanie (na vyznačených a otvorených chodníkoch a zjazdovkách) a oboznámte sa s jeho podmienkami. Pokiaľ plánujete pohyb mimo vyznačených, otvorených chodníkov a zjazdoviek, myslite na dodatočné pripoistenie a oboznámte sa s jeho podmienkami.

 

„RADY PRE POBYT V HORÁCH“ –  na čo nezabudnúť a ako sa do horského prostredia pripraviť

1.naplánujte si trasu túry, reálne zhodnoťte svoje fyzické a psychické zdravie najlepšie podľa najslabšieho účastníka (nezabudnite nepremokavé a neprefúkavé oblečenie, do batohu si pribaľte aj náhradné oblečenie a veci ako napr. ponožky či tričko), v prípade náročnejšej túry nezabudnite mapu, buzolu, termofóliu či výhrevné telieska.

2. zistite si všetky dostupné informácie týkajúce sa počasia, najmä s jeho predpoveďou a lavínovou situáciou danej oblasti počas zimného obdobia

3. turistické tempo si stanovte podľa najslabšieho účastníka, nechoďte osamote

4. naštudujte si mapu okolia (dobré je sa vedieť v mape orientovať a poznať turistické značky)

5. nepohybujte sa mimo označených turistických chodníkov a zjazdoviek

6. nezabudnite na lekárničku a zopakujte základy poskytnutia prvej pomoci

7. do svojho plne nabitého mobilu si uložte dôležité čísla (Horská služba - tel. číslo: 18300, zdravotnú záchrannú službu, tel. číslo 112 a tiež číslo: ICE „in case of emergency" tzv. núdzový kontakt)

8. preštudujte si príručku ako sa orientovať v prírode (zistite si ako sa chovať keď zablúdite, páde lavíny, alebo úraze)

9. chovajte sa zodpovedne, nepodceňujte hory a nepreceňujte svoje schopnosti. Chovajte sa tak aby ste seba a ostatných bezpečne dostali späť do svojich domovov

10. hory rešpektuje a nenechávajte po sebe odpadky je to "barbarské" a takto si naše hory pre ďalšie generácie nezachováme, v záujme ochrany prírodného prostredia nevstupujte na chránené územia

11. pobyt na čerstvom vzduchu, nadmorská výška, chlad teplo a fyzická námaha prispievajú k zvýšenej spotrebe energie. Nevynechávajte raňajky, nezabúdajte na obedy, dodržujte pitný režim.

 

 

Pomoc v nešťastí

Zraneného nikdy nenechávajte samého. Všeobecne sa pomoc v horách signalizuje zvukovým alebo optickým signálom 6-krát za minútu. V prípade, že budete potrebovať pomoc signálom pre posádku vrtuľníka sú vzpažené ruky do tvaru V. Ak pomoc nepotrebujete, pravá ruka je šikmo vzpažená a ľavá v šikmej polohe k telu pripažená.

 

TURISTICKÉ DESATORO

Zvoľte si cieľ, ktorého náročnosť zodpovedá vašej výkonnosti a zdravotnému stavu. Pri horúčke a inom ochorení môže byť každá aktivita v horách škodlivá až nebezpečná.

Jedzte potraviny bohaté na komplexné sacharidy (t.j. sušienky, keksy, čokoládu a pod.).

Počas túry pite čo najčastejšie, ale nie alkohol. Znižuje výkonnosť a pozornosť, preto sa mu treba pri chôdzi a lezení vyhýbať.

Prvých 30 minút na túre choďte pomalšie, aby sa telo postupne zohrialo a prispôsobilo námahe.

Ak to okolnosti dovolia, každú hodinu na túre oddychujte, trocha si zajedzte a veľa pite. Jedzte a pite i keď necítite hlad a smäd, lebo tým si dopĺňate vydanú energiu a stratené tekutiny. Pri veľkej únave a vyčerpaní sa pocity hladu a smädu strácajú. Pri prejavoch väčšej únavy si doprajte dlhší odpočinok, alebo sa rozhodnite pre návrat so sprievodcom. Pri odpočinku nejedzte samotný hroznový cukor, ale i komplexné sacharidy. Ak pozorujete na sebe alebo na spoločníkoch príznaky väčšieho vyčerpania, myslite na možnosť podchladenia, akútnu horskú chorobu (ak ste vo väčších výškach) alebo ich kombinácie.

Pri prejavoch väčšej únavy si doprajte dlhší odpočinok, alebo sa rozhodnite pre návrat so sprievodcom. Pri odpočinku nejedzte samotný hroznový cukor, ale i komplexné sacharidy. Ak pozorujete na sebe alebo na spoločníkoch príznaky väčšieho vyčerpania, myslite na možnosť podchladenia, akútnu horskú chorobu (ak ste vo väčších výškach) alebo ich kombinácie.

Pohyb v horách je možný i pre deti, zdravé staršie osoby i pre niektorých chronických chorých. Nevyhnutná je však opatrnosť a niektoré bezpečnostné a zdravotné opatrenia. Pri pochybnostiach sa poraďte s lekárom.

V nadmorských výškach nad 2500 - 3000 m neprespávajte o viac ako 300 m vyššie oproti predchádzajúcemu dňu. Ak je to možné, nenocujte v maximálnej výške, ktorú ste v ten deň dosiahli.

Dokonca i v tom najmenšom batohu sa nájde miesto pre základný výstroj: nikdy nezabudnite na slnečné okuliare, rukavice, čiapku so šiltom, bivakovací vak, náhradné oblečenie, sviečky, zápalky, baterku a lekárničku.

Dostatočne sa informujte o miestnych podmienkach, obtiažnosti a snehových podmienkach chystanej túry, o klíme a predpovedi počasia. Ak je to možné, zanechajte správu o zamýšľanej túre a predpokladanom čase návratu.

Prv, než sa vydáme na túru, je dobré, ak si zakúpime letnú turistickú mapu, zorientujeme sa v nej a plánovanú túru si dopredu naštudujeme. Značenie turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách je prehľadné, ale pri rýchlej zmene počasia, ktorá je pre Tatry typická, môžeme zablúdiť. Mapa nám priamo v teréne napovie viac o okolitých štítoch, plesách, či doline, ktorou prechádzame.

Večer pred túrou by sme sa mali zoznámiť s aktuálnou predpoveďou počasia. O schodnosti terénu a počasí sa môžeme informovať v Dome Horskej služby v Starom Smokovci. Predpoveď počasia je pre turistiku dôležitá. Horská služba získava údaje o počasí priamo z meteorologickej stanice na Lomnickom štíte a z Gánoviec pri Poprade. Letné horúčavy sa postupne so vzrastajúcou nadmorskou výškou zmenšujú. Nezriedka nás i v lete môže vo vyšších polohách zastihnúť snehová fujavica, padanie krúpov, či búrka s blýskaním.

Na každú vysokohorskú túru musíme byť vhodne oblečení a vystrojení, primerane k náročnosti túry. Zásadne používame turistický batoh a nie tašky prehodené cez jedno rameno alebo do ruky. Základom fyzickej a psychickej pohody je pohodlná obuv: pevná celá topánka s wibramovou podrážkou, kožená, nie platená , pod flanelovou košeľou bavlnené tričko, teplý sveter a v batohu by nemala chýbať čiapka, nepremokavá tenká vetrovka alebo pršiplášť. Ak podnikáme náročnú a dlhú túru zoberme si aj náhradné tričko a košeľu.

 

Turistické značenie
Väčšina turistických chodníkov na Slovensku je značená pásovými značkami. Majú červenú, modrú, zelenú alebo žltú farbu. Okrajové pásy sú biele, aby zvýraznili farebnú časť. Farebnosť značiek má určitý význam:
Červené značky – označujú významné turistické trasy, diaľkové či hrebeňové. Vedú niekoľkými pohoriami a niekedy zachádzajú až do zahraničia.
Modré značky – vedú tiež dôležitými turistickými trasami, avšak prechádzajú len jedným pohorím.
Zelené značky - označujú sa nimi hlavne nástupové turistické chodníky, napr. z dolín na hrebene.
Žlté značky – označujú sa nimi jednoduchšie trasy, ktoré nadväzujú na dôležité chodníky. Nachádzajú sa hlavne v okolí miest a obcí.
Na miestach, kde chodník mení výrazne smer, je umiestnená šípka. Jej hrot ukazuje smer ďalšej cesty.
Ak v určitom úseku vedie viac turistických chodníkov, umiestňujú sa značky spoločne na jednom mieste. Tu musíte dať pozor, aby ste v ceste pokračovali správnym smerom.
Kratšie vychádzkové trasy v okolí miest či významných turistických stredísk, sú značené miestnymi značkami. Ich farebný trojuholník je vymaľový jednou zo štyroch spomínaných farieb. Aj miestne značky použivajú pri náhlej zmene smeru trasy – šípky.
Pásové, alebo miestne značenie je často dopĺňané značkami významovými. Značia s nimi odbočky od hlavnej trasy, ktoré nie sú dlhšie ako 1 km. Oba konce značenej cesty, ako aj koniec každej odbočky, je označený významovou koncovou značkou.Kde hľadať turistické značky
- Ak prídete na neznáme miesto (napríklad v obci) začiatok turistického značenia zvyčajne nájdete pri železničnej alebo autobusovej stanici, na námestiach alebo uprostred obce. Na týchto miestach bývajú aj turistické smerovky, z ktorých zistíte, aký čas potrebujete na vybranú túru.
- Na poľných úsekoch hľadajte značky na stromoch, značkárskych kolíkoch alebo väčších kameňoch.
- Na dlhších úsekoch, kde nie sú žiadne odbočky alebo križovatky, sa spravidla každých 250 metrov nachádza tzv. útechová značka, aby ste vedeli, že idete správne.
- Ak prechádzate cez väčšiu lúku s málo výrazným chodníkom, hľadajte značku na protiľahlej strane lúky. Nachádza sa zvyčajne na väčšom strome či skale. Táto značka sa nazýva „volavka“.
- Ak prídete na križovatku chodníkov, ktorá nie je označená, pokračujte v priamom smere. Ak však ani vo väčšej vzdialenosti nenájdete značku, vráťte sa na križovatku a hľadajte pokračovanie v inom smere.
- Ak putujete po turistickom chodníku, ktorý nie je dostatočne značený, vydržte. Zbytočne neexperimentujte a neschádzajte z neho. Určite vás dovedie do cieľa a je bezpečnejší, ako pochod neznámym terénom. značka červená – dálkové nebo hřebenové trasy

 

LYŽIARSKE FIS DESATORO - správanie sa na zjazdovkách

Ohľaduplnosť k iným návštevníkom strediska
- Správaj sa tak, aby si neohrozil zdravie alebo nespôsobil škodu inému.

Ovládanie rýchlosti a spôsobu jazdy
- Lyžuj/snowboarduj tak, aby si mal pred sebou prehľad. Rýchlosť jazdy prispôsob svojim schopnostiam, kvalite terénu, snehovým podmienkam, hustote lyžiarov/snowboardistov na zjazdovke.

Voľba smeru jazdy pri jazde zozadu
- Voľ smer jazdy tak, aby si neohrozil lyžiarov/ snowboardistov jazdiacich pred sebou. Prednosť má vždy lyžiar/snowboardista vpredu. Keď jazdíš za iným lyžiarom/snowboardistom, dbaj na dostatočný odstup, aby si lyžiarovi/snowboardistovi vpredu ponechal voľný priestor pre smer a spôsob jazdy. Lyžiar alebo snowbordista jazdiaci vzadu nesmú ohroziť lyžiara pred sebou.

Predbiehanie
- Predbiehať môžeš sprava aj zľava, ale tak, aby predbehnutý lyžiar/snowboardista mal dostatočný priestor pre smer aj spôsob jazdy. Ak dôjde k zrážke, zodpovedný je lyžiar prichádzajúci zozadu alebo zboku.

Vjazd na trať a rozjazd po zastavení
- Keď vchádzaš na zjazdovku alebo si zastavil a opäť chceš pokračovať v jazde, si povinný presvedčiť sa, či sa zhora alebo zdola nepribližuje iný lyžiar/snowboardista, aby si neohrozil seba ani iného lyžiara/snowboardistu.

Zastavenie a státie
- V zúžených a neprehľadných častiach zjazdovky nesmieš bezdôvodne zastaviť resp. stáť. V prípade že si mal pád musíš toto miesto čo najskôr opustiť.

Vystupovanie a zostupovanie po zjazdovke
- Pri výstupe alebo schádzaní po zjazdovke využívaj okraj trate.

Rešpektovanie značenia
- Si povinný rešpektovať značenie a signalizáciu na zjazdovke. Nikdy nevchádzajte na trasy či svahy, ktoré sú uzatvorené.

Poskytnutie pomoci pri úraze
- Na zjazdovke si povinný poskytnúť pomoc a oznámiť úraz oprávnenej osobe, resp. Horskej službe.

Preukázanie totožnosti
- Ak si účastníkom nehody na zjazdovke si povinný preukázať Horskej Službe svoju totožnosť.

Ďalšie rady
- Športový výstroj si pred vstupom na svah dôkladne prekontroluj.
- Človek pod vplyvom alkoholu či drog na svah nepatrí.
- Nechoďte na svah bez prilby!

Značenie zjazdoviek
Zelená (nepoužívané vo Švajčiarsku)  - veľmi ľahká

Modrá - ľahká

Červená - ťažká

Čierna - veľmi ťažká

Žltá (využívané vo Švajčiarsku) - vyznačená, neudržiavaná, nekontrolovaná

Značenie mimo zjazdoviek

žltá - malé až mierne riziko lavín (stupeň 1-2)

žlto-čierna kockovaná - zvýšené až veľké riziko lavín (stupeň 3-4)

čierna - veľmi veľké riziko lavín (stupeň 5)

 

Topografické a turistické značenie